دسته‌بندی نشده

ارزش ساعت های قدیمی

ساعت تا گذشته ای نه چندان دور تنها برای اطلاع از زمان مورد استفاده قرار می گرفتند؛ اما امروزه از آن ها بیشتر برای نمایش سبک لباس و استایل افراد استفاده می شود. ساعت های مچی که امروزه بسیار محبوب تر از گذشته هستند، در صورت استفاده درست می توانند حتی تا چندین دهه بدون مشکل دوام بیاورند. علاوه بر این ساعت های قدیمی به دلیل قیمت بالای خود انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب می آیند. همچنین یک ساعت قدیمی نشان دهنده علاقه فرد به سبک وینتیج و وسایل شیک و ظریف است. در ادامه درمورد ارزش ساعت های قدیمی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چه ساعتی قدیمی محسوب می شود؟

ارزش ساعت های قدیمی

به ساعت های قدیمی معمولا ساعت وینتیج نیز گفته می شود. اولین قدم برای فهمیدن قیمت یک ساعت قدیمی، درک معنی کلمه «وینتیج» است. هنگام جست و جو در اینترنت ممکن است کمی گیج شوید، چون اصطلاحاتی مثل وینتیج، رترو و عتیقه به صورت اشتباه به کار می ‌روند؛ اما به طور کلی، هر ساعتی که بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ سال عمر داشته باشد «وینتیج» محسوب می ‌شود. «عتیقه» به ساعت ‌هایی گفته می ‌شود که حدود ۱۰۰ سال یا بیشتر عمر داشته باشند. «رترو» اصطلاح مبهم ‌تری است که می‌ تواند به هر دوی مورد بالا یا حتی یک ساعت مدرن که ظاهری قدیمی دارد اشاره کند. اگر فروشنده از این اصطلاح استفاده کرد، بهتر است احتیاط و در خرید خود تجدید نظر کنید.

فروش ویژه
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
قیمت ویژه: 2,707,000 تومان 2,850,000
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
قیمت ویژه: 2,597,000 تومان 2,734,000
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
ساعت DW زنانه دورنگ رزگلد صفحه رزگلد DW-5343-L
قیمت ویژه: 1,812,000 تومان 1,908,000
ساعت DW زنانه دورنگ رزگلد صفحه رزگلد DW-5343-L
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
قیمت ویژه: 1,615,000 تومان 1,700,000
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
ساعت DW زنانه حصیری رزگلد صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5505-L
قیمت ویژه: 1,567,000 تومان 1,650,000
ساعت DW زنانه حصیری رزگلد صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5505-L
ساعت DW زنانه بند چرم طلایی مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5506-L
قیمت ویژه: 1,615,000 تومان 1,700,000
ساعت DW زنانه بند چرم طلایی مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5506-L

چه عواملی روی ارزش ساعت های قدیمی تاثیر گذار است؟

چه عواملی روی ارزش ساعت های قدیمی تاثیر گذار است؟

ارزش ساعت های قدیمی تحت تاثیر عوامل بسیار مختلفی قرار می گیرد. برخی از این عوامل عبارت اند از:

 • برند و مدل:

کیفیت ساخت و دقت، جزو ویژگی ‌های بارز برند های معتبر مانند رولکس و امگا هستند. به همین دلیل، مدل‌ های قدیمی این برند ها از ارزش بالایی برخوردار اند.

 • کمیابی:

تولید انبوه بسیاری از ساعت‌ ها، آن ‌ها را به نمونه ‌هایی رایج تبدیل کرده است. در مقابل، اگر ساعت شما جزو یک سری تولید محدود یا حتی تک ‌نسخه باشد، ارزش قابل توجهی خواهد داشت.

 • وضعیت ظاهری:

همانند هر کالکشن دیگری، هرچه وضعیت ظاهری ساعت مچی بهتر باشد، ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که تعویض اجزایی مانند عقربه ‌ها، قاب دور یا صفحه با نمونه ‌های جدید تر، به اصطلاح “کیفیت مصنوعی” ایجاد می کند و به شدت ارزش ساعت را کاهش می ‌دهد. ارزش ساعت های قدیمی دارای اصالت و دست ‌نخورده، همواره از “ساعت ‌های دستکاری‌ شده” یا به اصطلاح (فرانکن ‌واچ) بالا ‌تر است. این موضوع در مورد حکاکی‌ های روی قاب ساعت نیز صدق می ‌کند، مگر اینکه حکاکی را فرد مشهوری انجام داده باشد که در این صورت ممکن است ارزش ساعت را افزایش نیز بدهد.

 • زیبایی ظاهری:

جذابیت و زیبایی ظاهری، عاملی مهم در جلب نظر خریداران و افزایش تقاضا برای یک ساعت قدیمی است. هرچه ظاهر ساعت از نظر زیبایی ‌شناسی چشم ‌نواز تر باشد، احتمال فروش آن با قیمت بالا تر بیشتر خواهد بود.

 • اوراق و مدارک:

از دیگر عوامل تاثیر گذار روی ارزش ساعت های قدیمی اوراق و مدارکی است که دارند. در حالت ایده ‌آل، مالک هر ساعت باید اوراق و مدارک مربوط به آن را به طور کامل حفظ و در زمان واگذاری به صاحب جدید تحویل دهد. با این وجود، فقدان این مدارک به منزله بی ‌ارزش شدن ساعت نیست. اگرچه وجود اوراق و مدارک، ارزش ساعت را افزایش می ‌دهد؛ اما اصالت و کیفیت خود ساعت، از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است.

ارزش خرید ساعت های قدیمی

ارزش ساعت های قدیمی زیاد است. در حالی که امکان یافتن ساعت ‌های قدیمی با قیمت ‌های مناسب وجود دارد؛ اما طبیعتا با ریسک هایی نیز همراه خواهد بود. حتی اگر ساعتی اصل و در شرایطی مطلوب باشد، عدم سرویس آن در طی سال‌ های متمادی، احتمال عدم کارکرد دقیق آن را افزایش می‌ دهد و هزینه سرویس چنین ساعتی می ‌تواند بسیار بالا باشد. به همین دلیل به عنوان یک توصیه برای خرید ساعت های قدیمی پیشنهاد می کنیم که حتما ساعت قدیمی را از یک فروشنده معتبر و قابل اطمینان خریداری کنید.

 چگونه وضعیت ساعت قدیمی را بررسی کنیم؟

 چگونه وضعیت ساعت قدیمی را بررسی کنیم؟

برای تعیین وضعیت و ارزش ساعت های قدیمی معیار های بسیار زیادی وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنید. اما برخی از عوامل عبارت اند از:

 • آیا ساعت به ‌درستی کار می‌ کند؟
 • آیا بدنه ساعت دارای خط و خش و رنگ پریدگی های قابل توجهی است؟
 • با مقایسه اجزای بدنه با سایر بخش ‌های ساعت، نسبت به اصالت آن اطمینان حاصل کنید.
 • بررسی همخوانی اجزای موتور و اصالت ظاهری آن الزامی است.
 • به صدای تیک ‌تاک موتور و وضعیت ظاهری چرخ خلاص‌کننده (Balance Wheel) دقت نمایید.
 • وجود هرگونه نشانه‌ ای از زنگ ‌زدگی یا آب‌ خوردگی بر روی صفحه یا موتور ساعت، پس از باز کردن قاب پشت، مورد بررسی قرار گیرد.
 • ارزیابی زیبایی و تناسب اجزای مختلف ساعت با یکدیگر و حفظ اصالت ظاهری آن، حائز اهمیت است.
 • نوع (یاقوت کبود و ضد خش یا پلاستیکی) و وضوح (شفافیت و عدم وجود خط و خش) انواع شیشه ساعت، مورد بررسی قرار گیرد.
 • جنس (چرم، فلز و غیره) و کیفیت بند ساعت، با در نظر گرفتن تناسب آن با سایر اجزای ساعت، ارزیابی شود.
 • وجود و تطابق علامت اختصاری مواد به کار رفته در ساخت بدنه (مانند استیل ضد زنگ یا طلای 14 عیار) با ظاهر و کیفیت بدنه، بررسی گردد.

جمع بندی

خرید یک ساعت قدیمی به دلیل ارزش بالایی که دارد، می تواند یک سرمایه گذاری بسیار خوب برای افرادی باشد که به وسایل قدیمی و زیبا علاقه دارند. شما می توانید مدل های مختلفی از ساعت های قدیمی را خریداری و از آن ها نگهداری کنید. برای آشنایی بیشتر ما در این مقاله درمورد این که ساعت قدیمی چیست و ارزش ساعت های قدیمی به چه عواملی بستگی دارد توضیخ دادیم.

سوالات متداول

چه ساعتی قدیمی محسوب می شود؟

ساعت های با عمر بالای 20 تا 25 سال قدیمی محسوب می شود.

چه ساعتی عتیقه محسوب می شود؟

ساعت های با عمر بالای 100 سال عتیقه محسوب می شوند.

ارزش ساعت های قدیمی به چه عواملی وابسته است؟

ارزش ساعت های قدیمی به عواملی مانند مدل و برند، میزان کمیاب بودن ساعت و همچنین وضعیت کارکرد ساعت بستگی دارد.

قبل از خرید ساعت قدیمی به چه نکته ای دقت داشته باشیم؟

ساعت های قدیمی که برای مدت طولانی سرویس نشده اند، هزینه سرویس بسیار بالایی دارند. به همین دلیل قبل از خرید حتما این مورد را لحاظ کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا