دسته‌بندی نشده

راهنمای تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی

با گذشت زمان ممکن است تاج ساعت شما بشکند و نیاز به تعویض داشته باشد. تاج ها در اکثر ساعت ‌ها دوام خاصی ندارند و این باعث می ‌شود که به راحتی شل شوند و از ساختار اصلی خود جدا گردند. تاج که در کناره ساعت شما قرار دارد، دستگیره ای است که به عنوان پیچ تنظیم ساعت مچی استفاده می شود و یک قطعه کوچک که تاج را در جای خود نگه می دارد، امکان عملکرد آن را فراهم می کند. این دو جزء با هم به شما امکان می دهند زمان را روی ساعت خود تنظیم کنید. تعویض تاج یک فرآیند فنی است. انواع مختلف ساعت ها به تاج خاص خود نیاز دارند و تعویض این قطعات در آن ها به تنهایی امکان پذیر نیست و برای اطمینان از نصب و کارایی مناسب، کمک یک متخصص حرفه ای ضروری است. با ما در این راهنما همراه باشید تا به طور کامل به نحوه تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی بپردازیم.

معرفی اجزای ساعت مچی

تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی

درک تمام اجزای یک ساعت برای درک نحوه عملکرد تاج در مکانیسم یک ساعت مکانیکی بسیار مهم است و برای شروع به تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی به شدت به آن نیاز دارید. در اینجا برخی از اجزای رایج ساعت مچی آنالوگ هست که باید با آن ها آشنا باشید:

فروش ویژه
ساعت زنانه گوچی رزگلد مدل Gucci-1919-L
قیمت ویژه: 1,650,000 تومان 3,300,000
ساعت زنانه گوچی رزگلد مدل Gucci-1919-L
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
قیمت ویژه: 2,651,000 تومان 2,821,000
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
قیمت ویژه: 1,582,000 تومان 1,683,000
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
ساعت AP ای پی زنانه سیلور صفحه مشکی دورنگین AP-5671-L
قیمت ویژه: 2,884,000 تومان 3,069,000
ساعت AP ای پی زنانه سیلور صفحه مشکی دورنگین AP-5671-L
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
قیمت ویژه: 2,543,000 تومان 2,706,000
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
ساعت AP زنانه سیلور صفحه سرمه ای دورنگین AP-5672-L
قیمت ویژه: 2,884,000 تومان 3,069,000
ساعت AP زنانه سیلور صفحه سرمه ای دورنگین AP-5672-L

  • کیس

این ساختاری است که صفحه را در خود جای داده است. به طور معمول شکل گردی دارد؛ اما همچنین ممکن است مربع، بیضی، مستطیل یا هر شکل دیگری باشد. قاب برای محافظت از ساعت در برابر ضربه طراحی شده است، بنابراین باید محکم باشد.

  • صفحه

صفحه ساعت قسمتی از ساعت مچی است که زمان را چه به صورت دیجیتال چه آنالوگ نشان می دهد. به طور کلی برای محافظت با شیشه کریستالی پوشانده می شود که معمولا از یاقوت کبود یا کریستال معدنی ساخته می شود.

  • بزل

این حلقه ای است که صفحه ساعت را احاطه می کند و کریستال را در جای خود نگه می دارد. برخی از ساعت ها دارای قاب های چرخشی هستند که به ردیابی زمان کمک می کند.

  • بند ساعت

این همان چیزی است که ساعت را به مچ شما می ‌بندد. بند ساعت در مواد مختلفی مانند چرم، لاستیک، مش و فلز موجود است.

  • تاج (پیچ تنظیم ساعت مچی)

محور بحث امروز تاج یا همان پیچ تنظیم ساعت مچی است. به طور خلاصه، این دکمه کوچکی است که در کنار قاب ساعت قرار دارد و یکی از اجزای کاربردی عملکرد های مهم ساعت مچی است؛ زیرا به شما امکان می دهد زمان نمایش داده شده در ساعت را تنظیم کنید.

مراحل تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی

 

مراحلمرحله 1: تاج کهنه را برای تعمیر از بین ببرید

تاج قدیمی شما ممکن است مسدود شود و نیاز به برداشتن تاج قدیمی باشد. در برخی موارد حتی ممکن است قسمتی از تاج بشکند و به بدنه چسبیده بماند و نیاز به برداشتن آن باشد.

ساعت‌ سازان حرفه ‌ای در ابتدا مدل ساعت را بررسی می ‌کنند تا مطمئن شوند که بدنه درست ساخته شده است. دستیابی به تناسب مناسب برای تغییر موثر زمان بسیار مهم است. به عنوان مثال، تعویض ساقه و تاج ساعت برای رولکس یک کار بسیار فنی است.

مرحله 2: اجزای جدید را به ساعت متصل کنید

هنگامی که ساعت ساز تاج را برای مدل ساعت خاص انتخاب یا بر اساس اندازه گیری ها نمونه ای با مطابقت نزدیک پیدا کرد، اقدام به اتصال اجزای جدید به ساعت می کند.

ساعت ‌ساز از تجهیزات تخصصی برای برداشتن تاج قدیمی استفاده می‌ کند و بسته به نوع ساعت، از روش حذف پیچی یا فشاری استفاده می‌ کند. پس از برداشتن تاج قدیمی، قرار دادن یک تاج جدید مستلزم شناسایی حرکات ساعت و اطمینان از همراستایی مناسب با نمونه جدید است.

برای قرار دادن دقیق این قطعه، توصیه می شود از یک گیره سنجاق برای محکم نگه داشتن آن در طول فرآیند استفاده کنید. فک های گیره پین را طوری تنظیم کنید که تاج را محکم نگه دارد و نیمی از انتهای رشته شده را باز بگذارید. اگر ساعت ساز نیاز به تنظیم طول تاج با بریدن تاج سیم پیچی داشته باشد، ممکن است انبردست برای قرار دادن آن دقت کافی نداشته باشد و می تواند فرآیند را پیچیده کند. کاملا دقت کنید تا تعویض پیچ تنطیم ساعت مچی به خوبی انجام شود.

تاج را روی ساقه قرار دهید تا از تناسب بر اساس اندازه های آن اطمینان حاصل کنید. برای جلوگیری از هر گونه اتفاق ناگوار در حین کار، باید به طور ایمن قرار گیرد.

برای جلوگیری از آسیب رساندن به تاج باید بسیار احتیاط کنید؛ زیرا تار های آن ظریف هستند و به دلیل ماهیت نرمی که دارند به راحتی در معرض آسیب قرار می گیرند.

آسیب رساندن به تاج

تاج را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که به درستی روی بدنه قرار گیرد. هنگامی که بدنه و تاج به درستی تراز شدند، ساعت ساز ساعت را بررسی می کند تا از موقعیت صحیح آن مطمئن شود.

پس از محکم کردن پایه و ساعت، تکنسین به دقت ساعت را مشاهده می کند تا عملکرد صحیح آن را چک کند. در صورت نیاز به هر گونه مشکل یا تعمیرات اضافی، ساعت ساز مطابق با آن به آن ها رسیدگی خواهد کرد.

پس از تایید این که همه چیز طبق برنامه کار می کند، ساعت باید دوباره باز شود و با استفاده از قفل نخی در جای خود محکم شود. این به این دلیل است که همه اجزا در موقعیت های تعیین شده خود باقی بمانند و از بروز هرگونه مشکل مکرر جلوگیری شود.

جمع بندی

به طور خلاصه، تاج نقش مهمی در یک ساعت دارد و شما را قادر می سازد زمان را تغییر دهید، عملکرد ها را سفارشی کنید و ساعت را تنظیم نمایید. این یک جزء ضروری در هر ساعتی است. اما ممکن است تحت برخی از شرایط، پیچ تنظیم یا تاج ساعت دچار مشکل یا فرسودگی شود. در چنین وضعیتی تعویض پیچ تنظیم ساعت مچی ضروری است. ما در این مقاله به بررسی مراحل و نکات مهم در حین انجام این کار پرداختیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا