دسته‌بندی نشده

علت خواب ماندن ساعت مچی

ساعت‌ ها شاهکار پیچیده مهندسی هستند و قطعات آن ها نیاز به مراقبت زیادی دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی می خواهید ساعت را ببینید متوجه شوید عقربه های ساعت تکان نمی خورند؛ این مشکل به خواب ماندن ساعت معروف است. خواب ماندن ساعت ممکن است زمان بندی های روز شما را به هم بریزد. این مسئله به علت های مختلفی پیش می آید و راه حل های مختلفی هم دارد. شناختن علت های خواب ماندن ساعت مچی به نگهداری صحیح از آن کمک می کند. در این مقاله رایج ترین علت خواب ماندن ساعت مچی آشنا می شویم.

چند علت خواب ماندن ساعت مچی

علت خواب ماندن ساعت مچی

 1. تمام شدن باتری

رایج ترین دلیل برای توقف ساعت، خالی شدن باتری است. در ساعت کوارتز، باتری نوسانات کریستال کوارتز را نیرو می دهد و حرکت را تنظیم می کند. همانطور که باتری در طول زمان شارژ خود را از دست می دهد، ارتعاشات کریستال کاهش می یابد و دقت زمان سنجی را مختل می کند. تعویض منظم باتری ساعت برای اطمینان از عملکرد بی وقفه ضروری است. پیشنهاد می ‌شود که توصیه‌ های سازنده را برای تعویض منظم باتری، که معمولا از یک تا سه سال متغیر است، دنبال کنید. غفلت از تعمیر و نگهداری ساده گاهی منجر به کار نکردن دائمی ساعت می شود.

فروش ویژه
ساعت امگا کانسلیشن زنانه دو رنگ طلایی صفحه سیلور ایندکس نگین Omega-4784-L
قیمت ویژه: 2,590,000 تومان 2,870,000
ساعت امگا کانسلیشن زنانه دو رنگ طلایی صفحه سیلور ایندکس نگین Omega-4784-L
ساعت دنیل ولینگتون زنانه مستطیلی طلایی سیلور صفحه سفید DW-4385-L
قیمت ویژه: 1,790,000 تومان 2,067,000
ساعت دنیل ولینگتون زنانه مستطیلی طلایی سیلور صفحه سفید DW-4385-L
ساعت رولکس مردانه طلایی صفحه مشکی Rolex-4525-G
قیمت ویژه: 1,676,000 تومان 1,863,000
ساعت رولکس مردانه طلایی صفحه مشکی Rolex-4525-G
ساعت رولکس زنانه دیت جاست سایز متوسط مدل Rolex-3185-L
قیمت ویژه: 1,550,000 تومان 2,067,000
ساعت رولکس زنانه دیت جاست سایز متوسط مدل Rolex-3185-L
ساعت رولکس مردانه دورنگ طلایی صفحه سبز Rolex-4790-G
قیمت ویژه: 1,613,000 تومان 1,855,000
ساعت رولکس مردانه دورنگ طلایی صفحه سبز Rolex-4790-G
ساعت رولکس مردانه دورنگ طلایی ایندکس خط Rolex-5040-G
قیمت ویژه: 1,669,000 تومان 1,855,000
ساعت رولکس مردانه دورنگ طلایی ایندکس خط Rolex-5040-G

 1. آب خوردگی

قرار گرفتن در معرض آب می تواند به اجزای داخلی ساعت آسیب برساند و منجر به اختلال در عملکرد ساعت شود. لازم به ذکر است که حتی ساعت های ضد آب یا مقاوم در برابر آب هم از این قاعده مستثنی نیستند و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب ممکن است عملکرد آن ها را به خطر بیندازد و به علت خواب ماندن ساعت مچی شما تبدیل شود.

 1. آسیب فیزیکی

اگر فعالیت زیادی دارید یا ساعت مچی اندازه دست شما نیست، ساعت بسیار در معرض افتادن یا برخورد به سطوح مختلف است. ضربه یا سقوط ناگهانی مکانیسم های ظریف ساعت را مختل می کند. ممکن است اجزای ساعت مچی در اثر ضربه از هم جدا شوند یا در عملکرد آن ها نا هماهنگی به وجود بیاید. این آسیب بر دقت و عملکرد ساعت تاثیر بگذارد.

 1. تعمیرات غیر مجاز

اجزای ساعت و نحوه کار آن پیچیده است و تعمیر آن نیاز به مهارت افراد متخصص و حرفه ای دارد. تعمیر ساعت مچی توسط افراد فاقد صلاحیت می تواند منجر به آسیب شود. دقت در تعمیر ساعت بسیار مهم است و مداخلات غیر حرفه ای اغلب منجر به صدمات بیشتر می شود. در خاطر داشته باشید اگر ساعت مچی شما گارانتی دارد مراجعه به نمایندگی برند ساعتتان کاری ضروری است و اگر فرد دیگری تعمیر آن را انجام دهد گارانتی آن باطل می شود.

 1. جریان های الکتریکی بالا

قرار گرفتن در معرض جریان‌ های الکتریکی قوی مانند جریان‌ های ناشی از دستگاه ‌های الکترونیکی یا ماشین‌ آلات، می ‌تواند با قطعات الکترونیکی ظریف ساعت تداخل داشته باشد و باعث اختلال در عملکرد یا توقف کامل آن شود.

بررسی موارد جزئی علت خواب ماندن ساعت مچی

بررسی موارد جزئی علت خواب ماندن ساعت مچی

ارزیابی علت خواب ماندن ساعت مچی شامل بررسی جزئی ساعت است. چرخاندن آرام تاج ساعت، از مراحل اصلی عیب یابی است. برای ساعت های کوارتز، اغلب مشکلات اصلی از تعویض باتری ساعت مچی ناشی می شود. اگر این اقدامات موفق نبود و ساعت همچنان کار نمی کند، این دلایل را بررسی کنید:

 • شل شدن پیچ های ساعت مچی

ممکن است حرکت مداوم مچ دست باعث شل شدن پیچ های ساعت شده باشد. ورزش هایی مثل دوچرخه سواری یا دویدن احتمال پیش آمدن این مشکل را افزایش می دهند. شل شدن پیچ می توانند بر پایداری داخلی ساعت و عملکرد آن تاثیر بگذارد. بنابراین پیچ ها باید توسط یک ساعت ساز بررسی شوند.

 • شکستگی فنر اصلی

فنر ساعت ها یا در اثر کهنه و فرسوده شدن یا در اثر فشار بیش از حد بین گیره ها می شکند. اگر فنر اصلی شکسته باشد منجر به توقف کامل می شود؛ در فنر اصلی هر گونه نشانه ای از آسیب یا شکستگی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 • فرآیند سیم پیچی نادرست

اطمینان حاصل کنید که سیم پیچی به درستی اجرا شده است. سیم پیچی نادرست و بیش از حد می تواند عملکرد صحیح ساعت را مختل کند و علت خواب ماندن ساعت مچی باشد.

 • گرد و غبار جمع شده در اجزای ساعت مچی

اجزای ساعت مچی باید به طور مداوم تمیز شود تا از جمع شدن آلودگی و گرد و غبار در بین قطعات آن جلوگیری شود. تجمع کثیفی یا گرد و غبار می تواند عملکرد ساعت را مختل کند. تمیز کردن تمامی اجزای ساعت مچی این مشکل را حل می کند؛ اما توصیه می شود برای تعمیراتی این چنین تخصصی و پیچیده، از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

 • میدان های مغناطیسی

مغناطیس یکی دیگر از دلایلی است می تواند علت عقب افتادن ساعت مچی شما باشد. ساعت های مچی اتوماتیک اگر در معرض میدان های مغناطیسی شدیدی قرار بگیرند، ممکن است که کارکرد دقیق خود را از دست بدهند و یا حتی کاملا نابود شوند. می دانید که قلب ساعت های اتوماتیک، حرکت کردن است. اگر ساعت شما اتوماتیک است باید آن ها را به طور مداوم استفاده کنید تا کارکرد خود را از دست ندهند. حرکت مچ شما باعث می شود تا سیم پیچ های ساعت فعال شوند و به کار خود ادامه دهند، اگر آن ها را برای مدت طولانی استفاده نکنید، ممکن است برای شما گران تمام شود و ساعت شما قدرت خود را برای اندازه گیری دقیق زمان از دست بدهد.

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند علت عقب افتادن ساعت مچی شما باشند و تنظیمات آن را بر هم بزنند. بنابراین در نظر داشته باشید که هیچ چیزی خاص تر از داشتن یک ساعت مکانیکی کاملا دقیق نیست، زیرا می تواند برای شما یک تعادلی مطلوب بین دقت و هزینه باشد. اگر می خواهید که هزینه زیادی را صرف ساعت مچی نکنید و به مشکل عقب افتادن ساعت نیز به راحتی بر نخورید، پیشنهاد ما به شما یک ساعت مچی مکانیکی است. اما اگر به دنبال یک دقت بی نظیر در ساعت ها هستید، شما باید به دنبال انتخاب یک ساعت کوارتز و یا اتوماتیک بروید و در نظر  داشته باشد که قیمت آن ها ممکن است در برخی از موارد نجومی شود.

عقب افتادن ساعت

 • بهم چسبیدن فنر ها

اگر به دلیل ضربه یا عوامل مشابه، فنر های ساعت بهم چسبیده باشند، ساعت شما شروع به از دست دادن زمان می کند. این مشکل تنها با مراجعه به یک ساعت ساز حرفه ای قابل حل است؛ اما این یک معضل غیر قابل حل نیست و خوشبختانه می توان به راحتی آن را برطرف کرد.

توصیه ای مهم از یک ساعت ساز

توصیه ای مهم از یک ساعت ساز

به طور منظم و سالانه ضد آب بودن ساعت خود را بررسی کنید و مکانیزم آن را هر 5 تا 6 سال یک بار چک کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. در صورت بروز آسیب، از انداختن یا تکان دادن ساعت خودداری کنید تا مشکل تشدید نشود. ساعت مچی را برای ارزیابی به موقع و حرفه ای مستقیم به ساعت سازی ببرید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. تعمیر و نگهداری منظم تضمین می کند که ساعت شما در شرایط خوبی باقی می ماند و طول عمر باتری ساعت مچی آن را افزایش می دهد.

جمع بندی

ساعت ‌ها ممکن است به دلیل عوامل مختلف، از مشکلات رایج مانند خالی شدن باتری در ساعت‌ های کوارتز گرفته تا مشکلات پیچیده‌ تر مانند فنرهای اصلی شکسته یا مکانیزم‌ های سیم پیچی معیوب، از کار بیفتند. تعمیر و نگهداری منظم، مانند بررسی سالانه و سرویس های دوره ای کلیدی برای جلوگیری از این مشکلات است. شناختن دلایل اساسی خواب ماندن ساعت به کاربران این امکان را می دهد که اقدامات به موقع انجام دهند و طول عمر ساعت های خود را حفظ کنند. رسیدگی سریع به این مسائل از طریق مراقبت حرفه ای ساعت تضمین می کند که ساعت شما به نشان دادن زمان ادامه می دهند. پس لازم است همیشه علت خواب ماندن ساعت مچی خود را بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا