دسته‌بندی نشده

تاچیمتر ساعت چیست و چگونه از آن استفاده کنید

ساعت های امروزی قابلیت های اضافی بسیاری دارند که می توانند زندگی را برای انسان ها راحت تر کنند. تاچیمتر ساعت یکی از رایج ترین عملکرد های اضافی ساعت های مچی امروزی است که توانسته نظر استفاده کنندگان را به خود جلب کند. این قابلیت در اکثر ساعت ها به ویژه انواع ساعت های کرونوگراف اسپرت دیده می شود. تاچیمتر معمولا به صورت مستقیم بر روی لبه قاب ساعت قرار می گیرد و به راحتی می توان آن را تشخیص داد.

در مقاله پیش رو قصد داریم نحوه عملکرد و استفاده صحیح از تاچیمتر ساعت را به صورت خلاصه بررسی کنیم. اگر ساعت شما هم به این تکنولوژی مجهز است ولی روش استفاده از آن را نمی دانید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را با دقت مطالعه کنید.

تاچیمتر چیست؟

امروزه در تعداد زیادی از ساعت های مچی به ویژه مدل های مردانه، اعدادی در محدوده 60 تا 500 برروی قاب صفحه ساعت حک شده است. این اعداد به اصطلاح مقیاس سرعت سنج یا همان تاچیمتر ساعت هستند که نه تنها آن را زیبا تر و جذاب تر کرده اند، بلکه کارایی بسیاری نیز دارند. این ویژگی اضافی در خرید ساعت مچی می تواند سرعت را بر اساس زمان طی شده در یک مسافت ثابت اندازه گیری کند.

فروش ویژه
ساعت زنانه گوچی رزگلد مدل Gucci-1919-L
قیمت ویژه: 1,650,000 تومان 3,300,000
ساعت زنانه گوچی رزگلد مدل Gucci-1919-L
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
قیمت ویژه: 2,651,000 تومان 2,821,000
ساعت AP ای پی زنانه استیل صفحه صورتی AP-5429-L
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
قیمت ویژه: 1,582,000 تومان 1,683,000
ساعت DW زنانه بند چرم رزگلد مشکی صفحه سفید ایندکس یونانی DW-5507-L
ساعت AP ای پی زنانه سیلور صفحه مشکی دورنگین AP-5671-L
قیمت ویژه: 2,884,000 تومان 3,069,000
ساعت AP ای پی زنانه سیلور صفحه مشکی دورنگین AP-5671-L
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
قیمت ویژه: 2,543,000 تومان 2,706,000
ساعت AP مردانه نقره ای صفحه سرمه ای AP-5093-G
ساعت AP زنانه سیلور صفحه سرمه ای دورنگین AP-5672-L
قیمت ویژه: 2,884,000 تومان 3,069,000
ساعت AP زنانه سیلور صفحه سرمه ای دورنگین AP-5672-L

اغلب ساعت ها برای اندازه گیری سرعت یک عملگر توقف اضافی دارند. هرچند می توانید منتظر بمانید تا عقربه دوم برای سنجش سرعت یک دور کامل بچرخد؛ اما عملگر توقف این کار را بسیار راحت تر کرده است. دقیقا به همین دلیل است که مقیاس سرعت سنج تقریبا در همه کرونوگراف ها وجود دارد.

تاریخچه تاچیمتر ساعت

تاچیمتر ساعت چیست

با توجه به تاریخچه سنجش سرعت می توان به این نتیجه رسید که این کار یک سنت دیرینه بوده که در همه دوران ها اهمیت ویژه ای داشته است. منشا اصطلاح “tachymeter” در یونان باستان بوده و از ترکیب دو کلمه یونانی، یکی به معنی سریع و دیگری به معنی اندازه گیری به دست آمده است. در گذشته کرونوگراف ‌های مجهز به سرعت سنج در مناطق خاصی اهمیت بسیاری داشتند.به هر حال تنها چندین دهه است که تلفن های همراه هوشمند با پیشرفت خود به ابزارهای مهمی برای انجام محاسبات مختلف تبدیل شده اند.

شرکت ساعت سازی سوئیسی Heuer اولین بار در سال 1964 و با مدل Carrera، تکنولوژی تاچیمتر ساعت را معرفی کرد. این مدل اولین کرونوگراف مخصوص زمان ‌بندی مسابقات اتومبیل رانی بود. خوان مانوئل فانگیو، قهرمان پنج دوره فرمول 1 جهانی که اتفاقا شریک Heuer در Carrera Panamericana در مکزیک بود، این مدل را به شهرت رساند. از این کرونوگراف علاوه بر اتومبیل رانی در مسابقات دو میدانی بازی های المپیک نیز استفاده شد. البته ساعت‌ امگا نیز از سال 1932 تقریبا در تمام بازی‌ های المپیک به عنوان زمان ‌سنج رسمی حضور داشت.

علاوه بر مسابقات مختلف تاچیمتر ساعت و کرونوگراف ها در صنعت هوانوردی نیز اهمیت بسیاری داشتند. به عنوان مثال، در ابتدای جنگ جهانی دوم، شرکت های آلمانی همچون توتیما و هانهارت ناچار به توسعه و تولید کرونوگراف های خلبانی قوی و دقیق برای هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی آلمان شدند. هدف از تولید این کرونوگراف ها اندازه گیری دقیق میانگین سرعت بود.

برای مشاهده انواع ساعت مچی مردانه و ساعت مچی زنانه موجود در تخفیف ویژه، میتوانید روی هر لینک کلیک کنید.

مقیاس سرعت در تاچیمتر ساعت

مقیاس سرعت در تاچیمتر ساعت

مقیاس سرعت در تاچیمتر ساعت معمولا از علامت 7 ثانیه با سرعت 500 واحد شروع می شود؛ اما در برخی از مدل ها علامت 6 ثانیه و با سرعت 600 واحد یا 9 ثانیه در 400 واحد نیز وجود دارد. همان طور که گفته شد این تکنولوژی و اعداد را می توان بر روی قاب ساعت یا حاشیه صفحه مشاهده کرد. تاچیمتر برای سنجش میزان سرعت از معادله ریاضی زیر استفاده می کند:

T=3600/t

در این معادله “T” مقدار مقیاس سرعت سنج و “t” زمان سپری شده است. عدد 3600 نیز تعداد ثانیه ها در یک ساعت است. البته با توجه به واحد اندازه گیری موردنظر، ممکن است به محاسبات ریاضی بیشتری برای سنجش سرعت کار انجام شده احتیاج داشته باشید.

محاسبه سرعت با تاچیمتر ساعت

برای اندازه‌گیری سرعت با تاچیمتر ساعت ابتدا باید واحد اندازه ‌گیری خود را که اغلب مایل یا کیلومتر است، تعیین کنید. پس از آن باید مطمئن شوید که علائم اندازه گیری دقیقی در مسیر شما قرار دارد؛ مانند فاصله بین نشانگر های دو مایلی که در اغلب بزرگراه ها نصب می شود. بعد از اطمینان از این دو مورد، به صورت زیر عمل کنید:

  1. زمانی که اولین نشانگر را رد کردید، کرونوگراف را شروع کنید
  2. زمانی که از نشانگر دوم عبور کردید، کرونوگراف را متوقف کنید

برای به دست آوردن سرعت باید به عقربه ثانیه شمار دقت کنید. به عنوان مثال اگر این عقربه برروی 45 ثانیه باشد و در نقطه بیرونی صفحه یا روی قاب، با عدد 80 مطابقت کند، یعنی شما با سرعت 80 مایل در ساعت حرکت می کردید.

علاوه بر این می توانید از معادله جبری که در پاراگراف قبل توضیح داده شد استفاده کنید و در نهایت به همین پاسخ برسید:

 3600/45=80

 تاچیمتر ساعت1

تاچیمتر ساعت به گونه ای طراحی شده که تنها رویداد های زیر 60 ثانیه را محاسبه می کند. بنابراین اگر نیاز دارید رویداد های بیشتر از یک دقیقه را محاسبه کنید، باید از ترفند دیگری استفاده کنید. به عنوان مثال اگر 120 ثانیه طول می کشد تا وسیله مورد نظر شما یک کیلومتر را طی کند، ابتدا باید با نصف کردن مسیر، سرعت متوسط وسیله نقلیه خود را در 60 ثانیه محاسبه کرده و در نهایت با توجه به اعداد به دست آمده سرعت در 120 ثانیه را به دست اورید.

جمع بندی

همان طور که در طول مقاله گفته شد تاچیمتر معمولا مستقیما برروی قاب یا صفحه بیرونی ساعت‌های مچی قرار دارد و با توجه به نشانه های سرعت حک شده در کنار آن، به راحتی قابل تشخیص است. این تکنولوژی به شما کمک می کند سرعت یک وسیله نقلیه را بر اساس واحدهای مختلف محاسبه کنید.

برای اندازه گیری سرعت با استفاده از تاچیمتر ساعت ابتدا باید طول مسافت را بدانید و واحد اندازه گیری خود را مشخص کنید. در ساده ترین حالت ممکن این فرایند با فاصله 1 کیلومتر محاسبه می شود. البته سنجش میزان سرعت در واحد های دیگری همچون مایل، یارد و… نیز چندان سخت نیست و تنها به چند فرمول ساده نیاز دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا