ساعت‌های مچی غواصی

همانطور که از نام این ساعت پیداست این ساعت برای افرادی طراحی شده که وقت زیادی را درکنار یا در زیر آب می‌گذرانند. بنابراین این ساعتهای مچی ، ساعتهای مقاومی در برابر نفوذ آب می‌باشند.

محصولات مرتبط : ساعت مچی

اولین ساعتی که عنوان ساعت غواصی را به خود گرفت، به احتمال زیاد ساعت رولکس اویستر(Oyster) بوده که در دهه 1930 میلادی رونمایی شد. ساعت اویستر، با طراحی عالی که در قاب آن داشت "بگونه ای مهروموم شده بود که آب به داخلش نفوذ نکند" توانست اولین ساعت ضد آب بازارها باشد.

محصولات مرتبط : ساعت رولکس

در دهه 1950، یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت رولکس به نام رنِی پاول جینرت سرگرمی اش غواصی بود و دوست داشت هنگام غواصی در زیر آب، ساعت همراهش باشد.

او به شرکتش پیشنهاد داد تا ساعتی مطابق میلش طراحی کنند که در زیر آب هم بتواند کار کند. از این رو ساعت معروف رولکس ساب مارینر (submariner) برای اولین بار ساخته شد و استانداردهای لازم برای یک ساعت مچی غواصی را تعیین کرد. بسیاری از ساعت های غواصی که در بازارهای امروز در سطح جهان به فروش می‌رسند، از طراحی ساعت رولکس ساب مارینر (submariner) الهام گرفته اند.

ساعت غواصی تک ثانیه 

ویژگی های ساعت غواصی 

قبل از هرچیز، یک ساعت غواصی باید ضدآب باشد. استاندارد آن به این صورت است که تا عمق 100 متر زیر آب، نباید آب به داخل ساعت نفوذ کند.

خاصیت دیگرش باید این باشد که بند و قاب ساعت باید خاصیت ضدخوردگی داشته باشند مثلا از جنس استیل ضدزنگ یا تیتانیوم باشد. ممکن است ساعت غواصی از جنس رابر یا سیلیکون هم در بازار ببینید که البته از کیفیت لازم برخوردار نمی‌باشد.

اندازه ساعت : متوسط

صفحه ساعت : اعداد ساعتها درشت نوشته شدند که براحتی خوانده شوند. ثانیه ها در فواصل 10 یا 15 ثانیه مشخص شده اند برای آنکه ساعت در عمق زیاد مقاومت خوبی داشته باشد همچنین شیشه اش از جنس یاقوت کبود یا شیشه معدنی سخت می‌باشد.
قاب ساعت : یک ویژگی مهم در ساعت غواصی، یک جهته چرخیدن زِه قاب ساعت ( حلقه دور قاب) است که فقط در جهت خلاف ساعت می‌چرخد. این ویژگی کمک می‌کند که غواص بتواند با یک نگاه سریع بفهمد چند دقیقه زیر آب است. برای اینکار غواص به محض اینکه می‌خواهد به زیر آب برود عدد صفر حلقه زِه قاب ساعت  را روی عقربه دقیقه تنظیم می‌کند. هر مقدار که دقیقه از صفر حلقه زِه فاصله گرفته باشد مدت زمان سپری شده را بر حسب دقیقه به او نشان میدهد.

بند ساعت : از جنس فلز است و معمولا بلندتر از بقیه مدلها است. چون غواص آن را روی لباس و تجهزات غواصی اش می‌بندد.
امکانات ساعت : فقط تاریخ دارد.

مقاله مرتبط :  آیا ساعت ضد آب واقعا در برابر آب مقاوم است ؟

ساعت ضد آب غواصی 

ساعت غواصی را چه زمانی بپوشیم ؟

بدنه و بند فلزی ساعتهای غواصی جذابیت خاصی برای سایر مردم غیرغواص ایجاد کرد تا حدی که می‌توانند در همه موقعیت های اجتماعی آن را بپوشند. شما می‌توانید یک ساعت غواصی را هم با لباس غیررسمی کاری و غیرکاری و اسپورت بپوشید و هم در موقعیتهای رسمی.

محصولات مرتبط : ساعت مچی

مقالات مرتبط:

معرفی ساعت های مچی نظامی

معرفی ساعت مچی اسپرت

معرفی ساعت های مچی رسمی

معرفی ساعت های مچی خلبانی