کمپانی ساعت مچی پتک ‌فیلیپ (Patek Philippe) یکی از سازندگان ساعت‌های لوکس سوییسی واقع در شهر ژنو می‌باشد که در سال 1851 تاسیس گردید. این شرکت به کار طراحی و ساخت ساعت‌ و موتورهای ساعت مشغول است.

از جمله چندین نمونه ساعت‌های مکانیکی پیچیده جهان از تولیدات آنها است. بسیاری از متخصصان صنعت ساعت سازی این شرکت را معتبرترین و مشهورترین ساعت‌ساز حاضر می‌دانند. این شرکت بیش از 400 خرده فروشی در سراسر دنیا دارد و دارای بیش از دوازده مرکز توزیع در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی می‌باشد.

کارخانه پتک

بر خلاف دیگر سازنده ها، پتک فیلیپ پیوسته و بدون محدودیت به تولید محصولات بدون نقص می اندیشد. ارزش ساعت های کلاسیک با گذشت زمان بیشتر می شود و در مزایده ها با قیمت های باورنکردنی و ثبت رکوردهای عجیب به فروش می رسند. افراد معروف و تاثیرگذار، خاندان سلطنتی و بسیاری از عاشقان صنعت ساعت سازی پتک فیلیپ را برای جشن گرفتن لحظات مهم در زندگی خود انتخاب می کنند.

  • بنیانگذاران این کمپانی که کارخانه آن در ژنو مستقر است، سوئیسی نیستند. آنتونی پتک در لهستان و آدرین فیلیپ در فرانسه متولد شده اند.

  • مشتریان مشهور و تاثیرگذار پتک فیلیپ افرادی مانند ملکه ویکتوریا، تزار نیکولاس دوم، جان لنون و بسیاری از افراد معروف دیگر هستند.

  • تقریبا تمام 20 ساعت فروخته شده در گران ترین مزایده های تاریخ  پتک فیلیپ بوده اند.

  • کمپانی پتک فیلیپ یک کمپانی خانوادگی است و اکنون توسط نسل چهارم بنیانگذاران آن در حال اداره شدن است.

 

آنتونی پتک و آدرین فیلیپ

ترکیب خلاقیت

پتک و فیلیپ دو کلمه ای هستند که باعث می شوند قلب طرفداران ساعت تندتر بتپد. پتک فیلیپ یکی از مشهور ترین برندهای ساعت در ژنو است اما بر خلاف دیگر برندهای مشهور ساعت های لوکس، اصلیت سوئیسی ندارد. در واقع آنتونی نوربت پاتک که بنیانگذار کمپانی است، در لهستان متولد شده است. در سال 1831، پس از اینکه انقلاب در لهستان به طرز وحشیانه ای توسط ارتش روسیه سرکوب شد، او به اجبار کشور محل تولد خود را ترک کرد. پس از ماه ها فرار از کشوری به کشور دیگر، پتک در نهایت در ژنو ساکن شد.

آنتونی و فیلیپ

پتک جوان که تحت تاثیر تاریخچه ساعت سازی در ژنو قرار گرفته بود، به سرعت به فکر ورود به این صنعت افتاد: او شروع به فروش موتورهای ساعت بسیار با کیفیت کرد و آنها را در قاب های طراحی شده توسط خودش قرار می داد که روندی بسیار منطقی در آن زمان به حساب می آمد. پتک اما همواره بیش از این می خواست و به همین دلیل در اول ماه می 1839، موفق به تاسیس کارخانه ساعت سازی خود با همکاری ساعت ساز معروف فرانسی، زاپک، شد. این کمپانی به نام پتک، زاپک و همکاران نام گذاری شد.

در سال 1844، آنتونی نوربت د پتک و ژان آدرین فیلیپ در نمایشگاه (Exposition Nationale des Produits de l’Industrie) پاریس حضور داشتند، در این نمایشگاه بود که پتک در مورد ساعت ساز معروف، فیلیپ، که موفق به اخذ مدال برنز برای نوآوری های خلاقانه خود شده بود، شنید. این نوآوری عبارت بود از سیستم کوک کردن بدون کلید و تنظیمات روی دست. قبل از این اختراع، برای کوک کردن ساعت ها باید از یک کلید جداگانه که دسته کوک نامیده می شد، استفاده می شد.

دسته کوک و موتور اتوماتیک

در سال 1845، همکاری پتک و زاپک به انتها رسید چون هر دو تمایل داشتند به تنهایی مسیر موفقیت را ادامه دهند. پتک که همچنان مبهوت مکانیزم کوک کردن بدون کلید نوآورانه فیلیپ بود، از او خواست که به عنوان مدیر فنی به کمپانی او بپیوندد. فیلیپ موافقت کرد و به این ترتیب در سال 1851 نام رسمی کمپانی به کمپانی "پتک فیلیپ" تغییر پیدا کرد.

 

پتک فیلیپ و خانواده استرن

پس از فوت آنتونی د پتک در سال 1877 و ژان آدرین فیلیپ در سال 1894، میراثی ماندگار و منحصر به فرد در دنیای ساعت سازی به یادگار مانده بود. در اواخر قرن 19 میلادی، کمپانی پتک فیلیپ به شهرت جهانی دست یافته بود و در میان مهم ترین سازندگان ساعت در دنیا قرار گرفته بود.

 در سال 1901، کمپانی به یک شرکت سهامی تغییر ماهیت داد. در سال 1932، کمپانی قربانی رکود عظیم جهانی شد و پتک فیلیپ مجبور به فروش سهام شرکت شد. خوشبختانه در آن زمان پتک فیلیپ ارتباط بسیار خوبی با برادران استرن داشت که مالک شرکت معروف Fabrique de Cad- rans Stern Frères بودند. برادران استرن شرکت پتک فیلیپ را خریدند و نام آن را به "پتک فیلیپ اس ای" تغییر دادند و به این ترتیب کمپانی به خانواده آنها انتقال یافت.

خانواده استرن

در حال حاضر، نام کمپانی و داریی های آن بدون تغییر باقی مانده است. این کمپانی تحت مدیریت خانواده استرن همچنان به عنوان یک شرکت ساعت سازی مستقل در ژنو فعالیت می کند.

در زمان مدیریت چارلز و جان استرن، تصمیم گرفته شد کمپانی به تولید موتورهای ساعت انحصاری بپردازد تا به این ترتیب استقلال شرکت بیش از پیش تقویت شود. در طول سال های بعد 3 نسل از خانواده استرن با موفقیت به اداره شرکت پرداختند. در حال حاضر، مدیر شرکت "تیری استرن" است. او نیز تمایل دارد دیدگاه بنیانگذاران کمپانی را در مدیریت خود اعمال کند و استقلال شرکت را در طول سالهای پیش رو حفظ کند.

 

کیفیت عالی ساعت‌ها

شرکت پتک‌ فیلیپ بخاطر تولید داخلی تحسین‌برانگیز خود و نیز بدلیل نوع یکپارچگی سازمانی عمودی‌ که دارد، ستایش می‌شود. استانداردهای کیفیت بی چون و چرا برای ساعت‌سازان ژنو در زمینه طراحی مفهومی ساعت‌های لوکس و در زمینه تولید موتور های مبتکرانه همیشه رعایت شده است.

شرکت پتک ‌فیلیپ سزاوار عنوان «ساخت و تولید» است چرا که در ابداع بیش از 20 کالیبر رقابتی و 45 نوع تغییرات کارخانه ای فعالیت داشته است. با وجود سالهای متمادی دریافت نشان درجه یک کیفیت از موسسه معتبر Geneva Seal (به سوییسی Poinçon de Genève)، این شرکت نشان کیفیت خودش را تحت عنوان Patek Philippe Seal در سال 2009 افتتاح نموده است. این نشان داخلی تایید می کند که استانداردهای فوق‌العاده بالایی در کلیه مراحل تولید برند پتک فیلیپ صورت می‌گیرد و تضمین کننده کیفیتی فراتر از نشان کیفیت Geneva Seal می‌باشد.

Patek Philippe Seal