کرونوگراف مکانیزمی است که عملکرد زمان سنجی یک ساعت مچی را توصیف می کند، مکانیزمی که بیشتر با نام “کورنومتر” شناخته شده است.

این مکانیزم به استفاده کننده این امکان را می دهد که بازه های زمانی را ،بدون اختلال در عملکرد ساعت در نشان دادن زمان واقعی، اندازه گیری کند.

اختراع کورنوگراف دنیا را تغییر داده است، زیرا امکان ثبت بازه های زمانی یک صدم ثانیه تا 12 ساعت را با دقت بسیار بالا فراهم آورده است. با وجود اینکه ایده اصلی در مکانیزم یک کرنوگراف مشابه است، اما 3 نوع کورنوگراف در ساعت های امروزی به کار رفته اند.

 

1) کرونوگراف ساده

کورنوگراف های استاندارد معمولا با یک یا دو دکمه کنترل می شوند. این دکمه ها، کنترل کننده ی شروع، پایان و تنظیم مجدد کرونوگراف هستند. تمام کرنوگراف های اولیه تنها از یک دکمه استفاده می کردند .اما بسیاری از ساعت های امروزی از یک یا دو دکمه فشاری بهره می‌گیرند. استفاده روزمره از کرونوگراف باعث شده که این مکانیزم به صورت رایج در اکثر ساعت های امروزی گنجانده شود. اکثرا ساعت های کورنوگراف موجود در فروشگاه اینترنتی تک ثانیه از این نوع کرنوگراف هستند.

 

 

2) کرونوگراف فلای بک (FLYBACK)

کرنوگراف فلای بک، یک کرونوگراف پیشرفته و پیچیده است که امکان تنظیم مجدد عملکرد به صورت بسیار سریع در آن فراهم شده است. وقتی دکمه کورنوگراف فلای بک فشرده می شود، این کورنوگراف متوقف شده، تنظیم مجدد به صفر می شود و دوباره شروع به کار می کند. این سرعت بالا در عملکرد، از خصوصیات بارز این مدل کرنوگراف است که به دقت بسیار بالایی نیاز دارد.

 

 

3) کرونوگراف RATTRAPANTE

کلمه فرانسوی Rattrapante به معنی تفکیک ثانیه هاست. استفاده از این کلمه در این نوع کورنوگراف نشان دهنده وجود یک مکانیزم اضافی در کرونوگراف است. این نوع کرنوگراف، از یک عقربه اضافی ثانیه شمار روی عقربه اصلی کرونوگراف استفاده می کند. به این ترتیب امکان اندازه گیری چند رویداد به صورت همزمان فراهم می شود.